Zdarma vlastní lístek na Bradavický express ke každé objednávce nad 699kč!

Hlavní rozdíly mezi filmem a knihou Harry Potter, 1. část

Pozor, následující článek obsahuje spoilery!

Knižní prvotinu J.K. Rowlingové Harry Potter a Kámen mudrců otisklo nakladatelství Bloomsbury již téměř před 26 lety, konkrétně v roce 1997. Na filmová plátna se Harry Potter dostal o 4 roky později, v roce 2001. A tehdy začal kouzelnický boom. Spousty dětí (a náš tým Kouzelného světa nevyjímaje) čekalo na svůj dopis z Bradavic a toužilo se stát kouzelníky. Začali jsme hltat veškerý obsah ze světa čar a kouzel a netrpělivě jsme vyčkávali na další a další díl. Všichni si určitě vybavíme, k čemu jsme dostali jaký díl knihy, nebo s kým jsme na něm byli v kině. Popularita Bradavického učně za ta léta nicméně vůbec neklesla, ba naopak. Při psaní tohoto článku běží v televizi opět celá série a čítá rekordní sledovanost. 

Spousta fanoušků zná Harryho Pottera jen ze zfilmované podoby a knižní předlohy nečetli. Uniká jim tak nejen detailnější vykreslení světa kouzelníků, ale znají různé scény a příběhy jinak, než je J.K. Rowlingová zamýšlela. Některé scény jsou víceméně neškodné a dá se pochopit jejich úprava, najdou se však i takové, které úplně mění původní knižní předlohu. O které scény se jedná a jsou to změny opravdu tak závažné? Pojďme si to rozebrat.

 

Harry Potter rozdily mezi filmem a knihou

 

Není film, jako kniha

Od samého začátku spolupracovala J.K. s filmovým studiem Warner Bros. a bedlivě dohlížela na řadu aspektů při natáčení. Známe jsou její hlavní podmínky, aby herci byli převážně Britové a děj se natáčel především na území Spojeného království. Všechna tato místa by vydala na samostatný článek, ke kterému se později také dostaneme.

Začínáme pozvolna, Kamenem mudrců

Co se rozdílů mezi filmem a knihou týče, tak v prvním díle, Harry Potter a kámen mudrců, jich nenalezneme tolik. Jedná se především o vynechané zajímavé scény, jako třeba úplně první setkání Harryho Pottera a Draca Malfoye na Příčné ulici v obchodu Madame Malkinové, následně plánovaný půlnoční souboj mezi Dracem a Harrym, nebo lapálie s Hagridovým drakem Norbertem a snaze dostat ho pryč z Bradavic. 

Důležitý rozdíl je odpykání školního trestu v zapovězeném lese, kde si dle knihy původně trest s Harrym, Hermionou a Dracem odpykává Neville, místo Rona Wasleyho. Vynechán je také předposlední úkol od Severuse Snapea, který měl chránit Kámen mudrců.

 

Hagrid s Norbertem

 

Tajemná komnata, ve které se ztratilo spousta scén

Ve druhém díle, Harry Potter a Tajemná komnata, scénáristé pokračovali v trendu vynechání částí z knihy a použití získaného času navíc na akční scény. Dostaneme tak například napínavý Famfrpálový souboj mezi Nebelvírem a Zmijozelem, ale přijdeme tak o pár událostí, které mohli být zajímavě zfilmované. Jedná se například o Harryho nešťastné přeřeknutí při použití Letaxu, kdy místo na Příčné ulici skončil na Obrtlé. Ve filmu se sice také objeví v obchodě u Borgina a Burkese, ale dle knihy tam zastihne pana Luciuse Malfoye i s Dracem, jak prodávají své nepovolené kouzelnické předměty. Dále jsme ochuzeni o scénu, kde se v Krucáncích a kaňourech (knižní obchod na Příčné ulici) do sebe pustí pan Malfoy a Artur Weasley, a odtrhnout je musí až bradavický klíčník a šafář Hagrid. 

Další kapitolka, která by mohla být krásně zpracována, je oslava úmrtí sira Nicolase, nebo-li skoro bezhlavého Nicka. Na tu bylo naše trio pozváno a setkává se zde s většinou bradavických duchů, včetně třeba rošťáka Protivy, který nás v knize provází všech 7 dílu a ve filmu o něm není ani zmínka.

 

Harry Potter rozdily mezi filmem a knihou

Vězeň z Azkabanu

Ve Vězni z Azkabanu se nám začínají příběhy rozcházet již docela brzy, a to sice hned u Dursleyových, kde se dle filmu tetička Marge nafoukne, vyletí z domu na Zobí ulici a následně poletuje po Británii (byla viděna prý až v Sheffieldu!). V knize ale není Rowlingová tak zákeřná a nechá Marge poletovat jen podél stropu.

Potterheadi jistě zaznamenají určité změny ve filmu Vězeň z Azkabanu oproti předchozím dvěma dílům. Třetí díl byl natáčen novým režisérem, což se projevilo zejména ve vztahu k zábavným „gagům“ ve filmu. Názornou ukázkou je například zveličení scény s Hipogrify, kde dle filmu Harry proletí na Klofanovi 3x kolem Bradavic, pak to natáhne přes jezero skoro až na Londýn a zakončí to scénou s roztaženýma rukama ve znamení volnosti jako Leo s Kate v Titanicu. Ve skutečnosti se měl proletět jednou lehce nad zapovězeným lesem a dát následně jasně najevo, že preferuje spíše létání na koštěti. Vynechány jsou ve filmu také strhující famfrpálové zápasy, které vedou k zisku famfrpálového poháru pro Nebelvír. Ve filmu se také nedozvíte historii Chroptící chýše, a to sice že získala svou strašidelnou pověst kvůli Lupinovi, který v ní za mlada trávil své proměny ve vlkodlaka. Ve filmu nenarazíme ani na Cho Changovou, kterou Harry prvně potkal právě ve třetím díle. Jako zásadní se jeví také celý příběh kolem Harryho nového koštěte, Kulového blesku. Ve filmu ho Harry dostane na konci školního roku společně s pírkem Klofana, jenž naznačuje, že mu jej poslal jeho kmotr, Sirius Black. Což je dle knihy sice pravda, ale zaslal mu ho již mnohem dříve a to někdy v polovině děje. Jsme tak připraveni o bádání nad tím, kdo Harrymu koště poslal a následnou hádku mezi Ronem a Hermionu, když Hermiona "práskne" Harryho nové koště McGonagalové a ta mu jej následně zabaví, kvůli důkladnému přezkoumání.

 

Harry Potter rozdily mezi filmem a knihou Vezen z azkabanu 

Konec první části

Rozdíly ve filmové adaptaci oproti knižní předloze jsou tedy značné, i když doposud ještě odpustitelné. Kde začínají být nesrovnalosti, které si značně odporují, jsou právě pozdější díly. Komu se snaží Hermiona pomáhat během 4. dílu? A jak je to s minulostí Lorda Voldemorta a všemi jeho viteály? Byla Bezová hůlka skutečně zničena? To a mnohé další zajímavosti včetně celkového výčtu hlavních nesrovnalostí Vám přineseme v 2. díle tohoto článku.

 

 

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: