Z důvodu dovolené všechny objednávky odesíláme 13.1. Děkujeme za pochopení.

Jak se dostal Harry Potter na filmová plátna?

Jak je možné, že se knižní série o mladém kouzelníkovi dostala na plátno tak rychle po vydání několika knižních dílů? Podíváme se na to podrobněji v tomto článku.


Všechno začalo nejen napsáním a vydáním knižní série J. K. Rowlingové, ale také založením filmového studia Heyday Films v Londýně. Toto malé studio založil David Heyman, tehdy neznámý producent, který měl rád čtení a rozhodl se adaptovat nějaké knihy. Heyman a jeho tým začali hledat materiál s potenciálem na filmovou adaptaci. Oslovili desítky vydavatelů a literárních agentů.

Jednoho dne narazil Heymanův kolega na zmínku o připravované knize o mladém kouzelníkovi. Vyžádal si kopii rukopisu, která však skončila na polici s nízkou prioritou. Každý pátek si Heyman a jeho tým odnášeli domů knihy k víkendovému čtení a v pondělí ráno o nich diskutovali. Na začátku roku 1997 vzala jedna členka týmu z této police knihu „Harry Potter a Kámen mudrců“ a zamilovala se do ní. David Heyman byl zpočátku skeptický – název se mu nezdál příliš přitažlivý. Když se ale dozvěděl, že jde o příběh chlapce navštěvujícího školu čar a kouzel, zaujal ho.

Jak se harry Potter dostal na filmová plátna? Svět kouzel


Začal číst – myslel si, že přečte jen pár stránek, ale dočetl až ve tři ráno. Později řekl: „Zamiloval jsem si to. Navštěvoval jsem britskou internátní školu podobnou Bradavicím, i když bez magie. Postavy i prostředí byly tak známé.“ Heyman věděl, že našel něco výjimečného, a sdílel rukopis se svým přítelem Lionelem Wigramem z Warner Bros., s nimiž měl smlouvu o poskytování materiálů s potenciálem na adaptaci.

Wigramovi se kniha líbila a oba ji přirovnávali k filmům jejich dětství, jako byla „Karlík a továrna na čokoládu“ nebo „Čaroděj ze země Oz“. Warner Bros. byli zpočátku opatrní – fantasy už nebylo v módě – a varovali Heymana, aby neutratil příliš mnoho peněz.

Na začátku roku 1998, kdy se kniha stala úspěšnou v Anglii, hledali scénáristu. Po vydání knihy v USA se objevila vlna zájmu. Najali Stevea Klovese, který nakonec pracoval na sedmi z osmi filmů.

Zvažovalo se, že by se první tři knihy spojily do jednoho filmu, ale nakonec byl zachován originální formát. Ani volba režiséra nebyla jednoduchá – Chris Columbus byl považován za příliš komerčního a nebyl Brit. Nakonec zvítězil svým zápalem a odvedl skvělou práci na prvních dvou filmech. Sérii pak režírovali Alfonso Cuarón, Mike Newell a David Yates, přičemž každý z nich přinesl do příběhu něco jiného.

Filmy o Harrym Potterovi uchvátily miliony diváků po celém světě. Největší úspěch těchto filmů spočívá ve vyvolání pocitu magie a propojení diváků s příběhem, stejně jako to zažil David Heyman při prvním čtení knihy.

„Ten magický svět působil tak reálně, že jsem měl pocit, jako by mohl existovat někde poblíž. Kdo ví, možná tam venku Bradavice opravdu jsou.“ – David Heyman

Autorka článku: Viktória Vojteková

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: