J. K. Rowling - autorka série Harrry Potter
Svět a příběh Harryho Pottera, který tolik milujeme, by nevznikl bez autorky J.K. Rowlingové. V tomto článku se zaměříme na její život, úspěchy a další zajímavosti spojené právě s ní.
V krátkosti si představíme základní informace o ní. J.K. Rowlingová, celým jménem Joanne Rowlingová, má ve svém jménu písmeno „K“, které označuje Kathleen – pseudonym po její babičce. Tento pseudonym si vybrala na doporučení nakladatelství Bloomsbury, které se obávalo, že knihy psané ženou se budou prodávat méně. Tak vzniklo jméno J.K. Rowlingová.
J.K. Rowlingová život
Joanne Rowlingová se narodila 31. července 1965 (toto datum narození dala i hlavní postavě, Harrymu Potterovi) v anglickém městě Yate. Dětství strávila ve městech Winterbourne a Tutshill, která měla velký vliv na její fantazii. Právě ve Winterbourne se seznámila se sousedy s příjmením Potter, které použila pro svého knižního hrdinu.
Již od dětství milovala knihy a psaní, což ji vedlo k vytváření vlastních příběhů, které vyprávěla své mladší sestře Dianne. Její rodiče, Peter a Anne Rowlingovi, se seznámili ve vlaku – i tato skutečnost se odrazila v jejích knihách.
Po studiu na střední škole v Wyedeanu pokračovala na Univerzitě v Exeteru, kde studovala francouzštinu a klasickou filologii. Jeden rok strávila ve Francii. Po dokončení univerzity pracovala na různých pozicích.
V roce 1990 zemřela její matka, která trpěla roztroušenou sklerózou. Tato ztráta Rowlingovou hluboce zasáhla. Ve stejném roce přišla s nápadem na příběh slavného čaroděje, který ji napadl během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna. Během jízdy vymyslela většinu postav a základní děj první knihy – Harry Potter a Kámen mudrců.
Po smrti matky se přestěhovala do Španělska, kde učila angličtinu. Tam se seznámila se svým prvním manželem, Jorgem Arantesem, se kterým měla dceru Jessicu. Manželství však kvůli jeho agresivitě nevydrželo a rozvedli se v roce 1993. Po rozvodu se přestěhovala do Edinburghu, kde žila s dcerou. Procházela těžkým obdobím – bojovala s finančními problémy a depresí, což se promítlo i do tvorby Mozkomorů, kteří symbolizují depresi.
J.K. Rowling a Harry Potter
Navzdory těžkostem pokračovala v psaní první knihy. Práci dokončila v roce 1995 na starém psacím stroji. Kvůli nedostatku peněz musela celou knihu znovu přepsat, protože si nemohla dovolit kopírování. Nakonec ji přijalo malé nakladatelství Bloomsbury, čemuž pomohla osmiletá dcera ředitele, které se kniha líbila natolik, že chtěla pokračování. V roce 1997 vyšlo prvních 500 výtisků Harryho Pottera a Kamene mudrců, z nichž 300 bylo určeno do knihoven.
Rowlingová získala díky úspěchu první knihy grant ve výši 8000 liber, což jí umožnilo koupit notebook a pokračovat v psaní. Následoval obrovský úspěch – filmová práva na první dvě knihy koupilo v roce 1998 studio Warner Bros za přibližně 1,3 milionu eur. První film měl premiéru 16. listopadu 2001 a Rowlingová se aktivně podílela na produkci, včetně výběru herců a úprav scénáře.
Z Joanne Rowlingové se stala multimilionářka. Kromě základní sedmidílné série vydala i doplňkové knihy, jako jsou Bajky barda Beedleho, Fantastická zvířata a kde je najít a Famfrpál v průběhu věků. V roce 2001 si vzala svého druhého manžela, Dr. Neila Murraye, s nímž má dvě děti – Davida Gordona a Mackenzie Jean Rowling-Murray.
Rowlingová se však nevyhnula problémům. Například během vydání pátého dílu, Harry Potter a Fénixův řád, byla obviněna z plagiátorství autorkou Nancy Stoufferovou, která však manipulovala s důkazy a soud její tvrzení zamítl.
Věděli jste, že autorka J.K. Rowlingová si potřebovala od psaní série odpočinout? Údajně se cítila přepracovaná během psaní čtvrtého dílu série, Harry Potter a Ohnivý pohár. Přiměla nakladatele posunout datum vydání a pátý díl, Harry Potter a Fénixův řád, psala celé tři roky. Během této doby se věnovala také jiným knihám, nejen sérii o Harrym Potterovi.
J.K. Rowlingovou oslovili s nabídkou napsat epizodu pro sci-fi seriál Doctor Who: Pán času. Hlavní scenárista Russell T. Davies byl fanouškem její práce a doufal, že vytvoří originální epizodu pro seriál. Autorka však nabídku odmítla, protože byla zaneprázdněná dokončováním série Harry Potter.
Po dokončení celé série o Harrym Potterovi napsala Rowlingová další knihy, jako Prázdné místo, Vánoční prasátko, a pod pseudonymem Robert Galbraith začala psát sérii o soukromém detektivovi Cormoranu Strikeovi.
Na závěr je zajímavé zmínit, že Rowlingová nejen píše, ale také pomáhá. Založila charitu Lumos, která podporuje děti vyrůstající v dětských domovech po celém světě. Zakoupením doplňkových knih, jako jsou Fantastická zvířata a kde je najít nebo Famfrpál v průběhu věků, mohou čtenáři přispět na tuto charitu. Autorka také podporuje výzkum roztroušené sklerózy na počest své matky.
Rowlingová je inspirativním příkladem toho, že i nejtěžší životní chvíle mohou vést k tvorbě děl, která ovlivní generace. A stejně jako Hermiona Grangerová věřila v sílu vědění a dobra, Rowlingová nám ukazuje, že odhodlání a víra v příběhy mohou změnit svět.
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.